locatie
Waar
Straal

Landgoed toegankelijk Buitenplaats toegankelijk NSW Openbaar vervoer Parkeren Honden losloopgebied Honden toegestaan Wandelroute(s) aanwezig Fietsroute(s) aanwezig Ruiterroute(s) aanwezig
Adres:
Backershagenlaan 34
 
2243 AD Wassenaar
Tel:
Eigenaar:
De Backer Stichting
Oppervlakte:
24
Openstelling:
Het grootste deel van het park is in bezit van de gemeente Wassenaar en openbaar toegankelijk.
Huis:
Nee - Het hoofdhuis en de naastgelegen appartementen worden particulier bewoond en zijn, evenals de onmiddellijke omgeving van de gebouwen, niet toegankelijk.
Tuin:
Nee
landgoed toegankelijk
Landgoed toegankelijk:
Ja
buitenplaats toegankelijk
Buitenplaats toegankelijk:
Ja
Horeca:
Nee
Horeca besloten:
Nee
Rolstoel toegankelijk:
Nee
OV bereikbaar
OV bereikbaar:
Ja
parkeren
Parkeren:
Ja - Parkeren kan langs de Rust en Vreugdlaan, vlakbij de op- en afrit van de Rijksstraatweg.
wandelroute(s) aanwezig
Wandelroute(s) aanwezig:
Ja
fietsroute(s) aanwezig
Fietsroute(s) aanwezig:
Ja
ruiterroute(s) aanwezig
Ruiterroute(s) aanwezig:
Ja
honden
Honden:
Ja - tussen maart en 1 augustus aangelijnd. Er zijn verschillende vijvers en een groot meer waar honden lekker kunnen zwemmen.
honden mogen loslopen
Honden mogen loslopen:
Ja
NSW
NSW:
Ja

Backershagen

Wassenaar - Zuid-Holland

Tussen de buitenplaatsen De Paauw en Rust en Vreugd ligt Backershagen waarin de namen van de eigenaren Cornelis Backer (1693-1775) en zijn echtgenote Maria Clara van der Hagen (1703-1765) samenkomen. Zij erft een oude boerderij die het echtpaar hierna verbouwt tot een omvangrijke buitenplaats. Als Backer door toedoen van stadhouder Willem IV (1711-1751) ambteloos burger wordt, stort hij zich op de verfraaiing van Backershagen. Vruchten daarvan zijn een hoog opgeworpen heuvel met octogonale koepel en een kluizenaarswoning of hermitage. De architecten C. Eduard A. Petzold (1815-1891) en Hermann H.A. Wentzel (1820-1889) zijn ook op Backershagen actief geweest. In 1910 wordt het landgoed opgedeeld in vijf kleinere delen. Het huis Backershagen wordt in 1986/87 herbouwd, nadat het na een leegstandperiode in 1974 door brand wordt verwoest. De theekoepel is een rijksmonument. Het werd in 1771 gebouwd door Cornelis Backer. Het ligt op een kunstmatige heuvel en is goed zichtbaar vanaf de A44. Het bestaat uit twee verdiepingen. De trap ligt verscholen achter een paneel. Over dit gebouw schreef C. Johan Kieviet het jeugdboek De geheimzinnige koepel (1918). De voormalige hovenierswoning ligt nog dichter bij de rijksstraatweg. Als prins Frederik van Huize De Pauw naar Backershagen liep, ging hij over het pad dat langs de theekoepel voerde. Aangezien de heuvel dreigde te verzakken, liet hij een keermuur aanleggen door twee Duitse architecten, Eduard Petzold en Hermann Wentzel. De muur werd aan de bovenkant afgewerkt door een bakstenen leuning. De keermuur werd in 2007 gemeentelijk monument, waarna hij in 2008 werd gerestaureerd. Sinds 1910 hoort de koepel en de keermuur tot landgoed de Wiltzanck.