Kerst en winterbeleving op KBL

Vier de kerst en winter op onze prachtige KBL! Veel kastelen, historische buitenplaatsen en landgoederen bieden ook dit jaar een bijzondere beleving in magische kerst- en wintersferen. Kijk voor meer informatie op de website van de locatie wat nog wel of niet of in een andere vorm doorgaat.

Regio Noord-Nederland

Kerstpracht op Fraeylema
Kerst op de Menkemaborg
Winter op Mensinge
Kerstexpositie ‘Kinderdroom’ op de Schierstins
Streekmarkt Verhildersum in kerstsfeer

Regio Oost-Nederland

Kerst op Kasteel Amerongen
Winterrondleiding door het koude Kasteel Amerongen
Midwinterhoornblazers bij kasteel Ammersoyen
Kerst op kasteel Ammersoyen
Nieuwjaarsconcert op kasteel Ammersoyen
Cannenburch in Kerstsfeer
Nieuwjaarsconcert op kasteel Cannenburch
Kerst op Huis Bergh
Slot Loevestein in sfeervolle kerststemming
Nieuwjaarsconcert op kasteel Rosendael
Wandelen in de kerstvakantie op landgoed ‘t Rozendael in Heino
Winterwandeling op Staverden
Driekoningenwandeling op landgoed Twickel
Winterwandeling bij Warnsborn
Kerst op Slot Zuylen

Regio West-Nederland

Traditiegetrouwen Kerstboomverkoop bij Kasteel Duivenvoorde
Kerst op Hofwijck
Winterse wandeling met snert en drankje bij Slot Haamsteede
Een magische kerst bij Kasteel de Haar
Kerstspeurtocht ‘Het gestolen recept’ bij Kasteel de Haar
Kerstvakantie bij het Muiderslot
Kerstknutselen op kasteel Radboud
Winterkasteel Radboud
Ontdek de winterse buitenplaats Boekesteyn
Ontdek de winterse buitenplaatsen Schaepenburgh en Bantam

Regio Brabant

Kerstival op Kasteel Heeswijk – een pluim met kerst!
Winterkasteel Helmond

Regio Limburg

Kasteel Hoensbroek betoverd door de winter

In het Gelderse plaatsje Duiven spookt het als met Kerstmis de klokken twaalven slaan. Het zijn de geesten van twee kasteelheren die elkaar hebben bevochten in een Kerstnacht in de veertiende eeuw. Dit is één van de kerstverhalen waarin een buitenplaats de hoofdrol speelt.

Kasteel Magerhorst in Duiven
Foto: Albert Speelman (Beeldbank RCE, doc. nr. 14845-67116)

Lees hieronder verder of luister hier naar dit spannende kerstverhaal.

In de buurt van kasteel Magerhorst in Duiven spookt het als de klokken met Kerstmis twaalf slagen slaan. Dan is er kans, dat men het gekletter van zwaarden hoort, zonder iets te zien. Het zijn de geesten van de Ploen en van de Magerhorst, die dan steeds de strijd aanbinden; een tweegevecht van spoken.

Aan kasteel de Ploen herinnert nu alleen maar de Ploenstraat, waaraan kasteel de Magerhorst staat, eens een machtige vesting. Vroeger woonden op beide kastelen vooraanstaande ridders uit Kleef.

Het moet rond 1400 gebeurd zijn, dat beide kasteelheren ruzie met elkaar kregen en ze besloten elkaar de eerste kerstdag met het zwaard te lijf te gaan. Wat de pastoor van Duiven ook probeerde, hij kon het gevecht niet verhinderen. Toen het uur van het duel gekomen was en de kerstklokken de nachtmis aankondigden, maakten beide ridders zich klaar voor de strijd. Ze vochten totdat de heer van de Magerhorst dood neer viel. De heer van de Ploen had de strijd wel gewonnen, maar veel plezier heeft hij er niet van gehad. Hij kwam zwaar gewond terug op zijn kasteel, dat kort daarna op raadselachtige wijze in vlammen opging. De geest van de Magerhorst had zich gewroken, wist men te vertellen.

Nog vechten elk jaar beide geesten om de macht.

Bron: https://www.beleven.org/verhaal/de_sage_van_de_magerhorst

Ken jij ook een kerstverhaal waarin een buitenplaats de hoofdrol speelt dan wel figureert? Deel het verhaal met ons!

Scroll naar boven