131-Delig Loosdrechts Rozenservies vanaf 2 maart te zien.
Kasteel Museum Sypesteyn is vanaf 20 februari 2019 een bijzonder servies rijker. Het betreft een 131- delig Rozenservies van Loosdrechts porselein; het witte goud uit de porselein fabriek van Joannes de Mol die in 1782 failliet ging. Het 18-eeuwse Loosdrechts servies is erg kostbaar en zeer zeldzaam en dreigde in het depot van de gemeente Hilversum te verdwijnen.

©Maarten van Haaff
Sypesteyn ontving het servies van de steunstichting Goois Museum die het in 1986 met steun van de Vereniging Rembrandt van mevrouw J.C.A. Barones van Hogendorp, douairière jhr. mr. H.A.M. van Asch van Wijck aankocht. De stichting is bij de sluiting van het Goois museum in 2004 opgeheven. Ed van Mensch is de vereffenaar en schenkt het bijzondere servies namens deze stichting aan Kasteel Museum Sypesteyn. Hierdoor wordt het servies na lange tijd weer zichtbaar voor publiek.
Het servies is rijk versierd met rocaille ornamenten, decoraties in goud, geschilderde bladslingers en takjes met rozen. De knoppen op de deksels zijn plastisch uitgewerkt als veelkleurige bloemstillevens.

Conservator Rik van Wegen van Kasteel Museum Sypesteyn heeft een bijzondere tafelpresentatie gemaakt waarop veel onderdelen uit dit 131-delig Rozenservies te bezichtigen zijn. Vanaf 2 maart is het servies voor bezoekers te zien.

Loosdrechts porselein
In 1774 kocht dominee Johannes de Mol een partij klei op uit
de kelders van het Muiderslot. Dit materiaal was achtergelaten door de Weesper
porseleinfabriek. Toen zijn eerste proefnemingen succesvol bleken, besloot hij
een eigen fabriek te beginnen in Oud-Loosdrecht. De porseleinfabriek leverde
een zeer grote productie en een enorme variatie aan voorwerpen. Dominee
de Mol leverde met zijn porseleinfabriek in Loosdrecht een grote bijdrage om
armoede tegen te gaan en economische ontwikkeling in gang te zetten. Door de hoge productiekosten, sterke buitenlandse
concurrentie en een te klein afzetgebied deed hij de fabriek in 1782 over aan
een aantal Amsterdamse geldschieters, die het bedrijf in 1784 naar Ouder- en
vervolgens Nieuwer-Amstel verplaatsten.
Over Museum Sypesteyn
Museum Sypesteyn laat de rijke geschiedenis van
Hollands porselein, de collectie én tuin van jonkheer Henri van
Sypesteyn zien. Tuin en Kasteel zijn vanaf 2 maart in de weekenden weer open
voor publiek. Meer informatie op www.sypesteyn.nl